Vitamín D a svaly

Dôležitosť vitamínu D pre rast a silu svalov poznali už v staroveku. Vtedajší tréneri olympijských atlétov nútili jesť veľké množstvo morských rýb, hovädzej pečene a vaječných žĺtkov, aby dosahovali čo najlepšie výkony. Lekári a filozofi zas atlétom „predpisovali“ tzv. helioterapiu, čiže liečbu slnkom, ktorá ako sa vtedy uvádzalo „liečila slabé a ochabnuté svaly“ a mala pomôcť svalom rásť.

Dnes vieme, že strava, ktorú vtedy historickí tréneri odporúčali atlétom je bohatá na vitamín D. Celkovo však človek stravou príjme iba 10% vitamínu D. Zvyšok dosiahneme zo slnka, pretože pomocou neho si ho organizmus vytvorí v koži. Vitamín D je v skutočnosti hormón, ktorý ovplyvňuje viac ako 2000 génov a je v podstate čitateľný každou sústavou v tele. Každá svalová bunka má naň receptory a pri dostatočnom množstve v tele ho vie po naviazaní „prečítať“ a spustiť tak jednotlivé procesy. Výskum už desaťročia naznačuje a zároveň aj potvrdzuje dôležitosť dostatočnej hladiny vitamínu D pri svalovej sile, náraste hmoty, kontraktilite a regenerácii. Preto všetci profesionálni športovci z vyspelých krajín majú hladiny déčka pravidelne merané, sledované a dopĺňané. Preto tiež mnohé moderné ortopedické a traumatologické kliniky považujú dôležitosť vitamínu D za samozrejmosť nielen pri príprave na výkon, ale aj počas liečby.

Svalová sila a regenerácia

U veľkej skupiny zdravých jedincov od 20 do 30 rokov bol robený výskum na sledovanie vplyvu vitamínu D na svalovú silu. Jedinci si dávali počas niekoľkých mesiacov dávky v rozmedzí 4000 – 8500 IU denne a výsledkom bolo jednoznačné zlepšenie svalovej sily v svaloch dolných aj horných končatín. Podobné výsledky potvrdzujú nielen štúdie, ale aj bežná prax už desiatky rokov. Desiatky výskumov potvrdzujú vplyv dostatočnej hladiny vitamínu D aj na regeneráciu. Sledované parametre v týchto štúdiách potvrdili domnienky vďaka pôsobeniu vitamínu D na svalové bunky priamo a aj nepriamo. Žiaľ, amatérski športovci či pravidelní návštevníci fitka u nás, stále preferujú neoverené zázraky z internetu.

Kvalitná a vyvážená strava je základným predpokladom zdravého života a optimálnych fyzických výkonov. Bohužiaľ, svoju nedostatočnú hladinu vitamínu D ňou nezvýšime. Preto je ideálne siahnuť po správnych a kvalitných produktoch s obsahom déčka. Ideálne je používať prípravok z lekárne, ktorý je overený aj v medicínskej praxi. A ak déčko, tak rozpustené v správnom tuku, ktorý zabezpečuje jeho dokonalé vstrebanie.

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

  Vzdelávaj sa aj naďalej

  Chudnutie a vitamín D

  Chudnutie a vitamín D

  Ľudia s nadváhou mávajú nedostatok vitamínu D v krvi Štúdie naznačujú, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vyšším množstvom tuku v tele majú obvykle v krvi...

  prečítajte si viac
  Vitamín D a vegánstvo

  Vitamín D a vegánstvo

  Ak ste vegánom, môže byť náročné prijať každý deň dostatok vitamínu D. Mnohé z potravín s najvyšším obsahom vitamínu D, ako napríklad losos, vaječné žĺtky a sardinky, nie sú...

  prečítajte si viac
  Zdieľať