Vitamín D a vegánstvo

Ak ste vegánom, môže byť náročné prijať každý deň dostatok vitamínu D. Mnohé z potravín s najvyšším obsahom vitamínu D, ako napríklad losos, vaječné žĺtky a sardinky, nie sú vhodné pre vegánov. V tomto článku sa zameriame na najlepšie zdroje vitamínu D pre vegánov a na to, ako môžete optimalizovať príjem tohto dôležitého vitamínu.

Obohatené sójové mlieko

Jedna šálka sójového mlieka obohateného vitamínom D obsahuje asi 2,9 mcg (116 IU) vitamínu D.

Pred zakúpením sójového mlieka je dôležité skontrolovať, či obsahuje vitamín D. Značky, ktoré nie sú obohatené, obsahujú veľmi málo vitamínu D.

Huby

Huby sú jedným z mála rastlinných zdrojov, ktoré obsahujú významné množstvo vitamínu D. Huby pestované v tme nemusia obsahovať významné množstvo vitamínu D. Avšak huby vystavené ultrafialovému svetlu pri pestovaní môžu obsahovať asi 450 IU na 100 gramov porcie. Huby obsahujú vitamín D-2, zatiaľ čo živočíšne výrobky obsahujú vitamín D-3. Vitamín D-2 nemusí byť taký účinný ako vitamín D-3, ale stále môže zvyšovať hladiny vitamínu D.

Obohatené obilniny

Mnoho raňajkových cereálií a značiek ovsených vločiek je obohatených o vitamín D. Cereálie obohatené o vitamín D zvyčajne uvedú vitamín v informáciách o výživovej hodnote. Množstvo vitamínu D nachádzajúce sa v obohatených obilninách sa môže medzi značkami líšiť. Najčastejšie obsahujú medzi 0,2 až 2,5 mcg (8 až 100 IU) na porciu.

Obohatené mandľové mlieko

Obohatené mandľové mlieko obsahuje asi 2,4 mcg (96 IU) vitamínu D na jednu porciu. Mnoho značiek mandľového mlieka je tiež obohatených vápnikom.

Obohatené ryžové mlieko

Ryžové mlieko obohatené vitamínom D obsahuje asi 2,4 mcg (96 IU) na jednu porciu. Niektoré značky ryžového mlieka môžu byť obohatené o ďalšie výživné látky, ako je vitamín A a vitamín B-12

Výživové doplnky

Výživový doplnok DeVit® obsahuje vitamín D3 (cholekalciferol) v prírodnej forme, z lanolínu (z vlny oviec) a MCT olej obsahujúci mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (prírodný zdroj – kokosový olej). Inšpiráciou pri tvorbe DeVitu bolo aj materské mlieko, ktoré je výnimočné aj tým, že má vysoký obsah práve mastných kyselín (triglyceridov) so stredne dlhým reťazcom. To zabezpečí maximálne vstrebanie vitamínu D, pretože prechádza z tráviaceho traktu priamo do pečene bez zaťaženia trávenia. Momentálne neexistuje lepšia forma vstrebania vitamínu D.

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

  Vzdelávaj sa aj naďalej

  Chudnutie a vitamín D

  Chudnutie a vitamín D

  Ľudia s nadváhou mávajú nedostatok vitamínu D v krvi Štúdie naznačujú, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vyšším množstvom tuku v tele majú obvykle v krvi...

  prečítajte si viac
  Zdieľať