Chudnutie a vitamín D

Ľudia s nadváhou mávajú nedostatok vitamínu D v krvi

Štúdie naznačujú, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vyšším množstvom tuku v tele majú obvykle v krvi nižšiu koncentráciu vitamínu D. Niektorí túto súvislosť vysvetľujú tak, že obézni ľudia jedia menej potravín bohatých na vitamín D. Iní poukazujú na odlišný spôsob správania sa, kedy obézni jedinci menej často vystavujú svoju pokožku pôsobeniu slnečných lúčov a tvorí sa im tak menej vitamínu D. Na premenu vitamínu D do aktívnej podoby sú potrebné niektoré enzýmy a hladina týchto enzýmov je iná u ľudí štíhlych a iná u ľudí obéznych. Vitamín D môže priaznivo ovplyvňovať telesnú hmotnosť, množstvo tuku v tele a imunitný systém. To znamená, že potreba vitamínu D závisí na celkovej hmotnosti organizmu a obézni ľudia musia do tela dostať oveľa vyššie dávky vitamínu D, aby si udržali rovnakú hladinu v krvi, než ľudia štíhli. To by mohlo vysvetliť, prečo obézni ľudia často trpia nedostatkom vitamínu D. Ďalšou zaujímavosťou je, že aj chudnutie ovplyvňuje množstvo vitamínu D v organizme. Teoreticky by sa pri chudnutí mala celková potreba vitamínu D znižovať. Ale pretože množstvo vitamínu D v organizme sa pri chudnutí nemení, dochádza v tejto fáze naopak k zvýšeniu jeho hladiny v krvi. A zvýšenie hladiny vitamínu D v krvi závisí na tom, o koľko schudnete. Jedna štúdia zistila, že už pri malom schudnutí dochádza k zvýšeniu množstva vitamínu D v krvi. Navyše, účastníci štúdie, ktorí schudli aspoň o 15% ich pôvodnej telesnej hmotnosti, mali takmer 3x vyššiu hladinu vitamínu D v krvi než tí, ktorí schudli len o 5 – 10% ich pôvodnej telesnej hmotnosti. Niektoré štúdie tiež ukazujú, že vyššia koncentrácia vitamínu D v krvi pomáha odbúravať telesný tuk a zrýchliť chudnutie.

Vyššie množstvo vitamínu D v krvi môže pomáhať pri chudnutí

Niektoré dôkazy naznačujú, že dostatočný príjem vitamínu D môže podporiť chudnutie a znížiť množstvo tuku v tele. Za minimálnu koncentráciu vitamínu D v krvi, ktorá stačí na udržanie zdravia kostí a pozitívne pôsobí na vaše zdravie je považovaná hodnota 50 nmol/L (respektíve 20 ng/ml). Jedna štúdia skúmala 218 obéznych žien a žien s nadváhou po dobu jedného roku. Všetkým bola naordinovaná diéta s obmedzením príjmu kalórií a bola im predpísaná aj pravidelná fyzická aktivita (cvičenie). Jedna polovica z nich navyše užívala doplnky stravy s vitamínom D, zatiaľ čo druhá polovica užívala placebo. Na konci štúdie autori zistili, že ženy, ktoré mali dostatok vitamínu D (a jeho hladinu v krvi si udržiavali prostredníctvom doplnkov stravy), schudli viac (priemerne o 3,2 kg) než ženy, ktoré si dostatočnú koncentráciu vitamínu D v krvi nestrážili a neudržiavali. V inej štúdii boli ženám s nadváhou a obezitou podávané doplnky stravy s vitamínom D, a to po dobu 12 týždňov. Po skončení štúdie síce u žien nedošlo k poklesu telesné hmotnosti, ale bolo zistené, že vyššia hladina vitamínu D v krvi pomohla odbúrať telesný tuk a znížiť jeho množstvo v organizme. Vitamín D je spojovaný tiež so spomalením priberania na váhe. Štúdia trvajúca 4,5 roku, ktorej sa zúčastnilo viac než 4 600 starších žien, zistila, že vyššia hladina vitamínu D v krvi viedla k menšiemu nárastu telesnej hmotnosti medzi jednotlivými návštevami účastníčok. Na základe týchto štúdií sa zdá, že vitamín D pomáha regulovať telesnú hmotnosť, ak je udržiavaná jeho vyššia hladina v krvi.

Ako vitamín D pomáha pri chudnutí?

Existuje niekoľko rôznych teórií, ktoré vysvetľujú účinky vitamínu D na chudnutie. Štúdie naznačujú, že vitamín D pravdepodobne blokuje tvorbu nových tukových buniek v tele. Okrem toho tiež bráni ukladaniu tukových buniek, čím účinne bráni hromadeniu tuku v organizme. Navyše vitamín D zvyšuje hladinu serotonínu, čo je chemická látka (takzvaný neurotransmiter), ktorý pomáha regulovať množstvo pochodov v ľudskom tele, od nálady až po spánok. Ukazuje sa, že serotonín môže hrať dôležitú úlohu aj v regulácii chuti do jedla. Zvyšuje najmä pocit sýtosti, čím pomáha znižovať príjem kalórií a tým aj hmotnosť. A vitamín D tiež pravdepodobne zvyšuje hladinu hormónu testosterónu, ktorý je rovnako ako samotný vitamín D, dôležitým spúšťačom chudnutia . V roku 2011 bola na 165 mužoch prevedená štúdia, pri ktorej polovica užívala potravinové doplnky s vitamínom D a druhá polovica placebo počas jedného roku. Účastníci, ktorí užívali vitamín D, mali vyššiu hladinu testosterónu v organizme než pacienti z kontrolnej skupiny. Niekoľko štúdií potvrdzuje, že testosterón dokáže znížiť množstvo tuku v tele a dlhodobo podporuje chudnutie. Testosterón totiž zrýchľuje metabolizmus, čo vám umožní spáliť viac kalórií po jedle. A ukazuje sa, že pravdepodobne tiež bráni tvorbe nových tukových buniek v tele.

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

  Vzdelávaj sa aj naďalej

  Vitamín D a vegánstvo

  Vitamín D a vegánstvo

  Ak ste vegánom, môže byť náročné prijať každý deň dostatok vitamínu D. Mnohé z potravín s najvyšším obsahom vitamínu D, ako napríklad losos, vaječné žĺtky a sardinky, nie sú...

  prečítajte si viac
  Zdieľať