Dokáže vitamín D zvýšiť pohybovú kapacitu?

Vedci už dávno zistili, že vitamín D je dôležitý pre zdravie kostí, mozgu a srdca. Čo raz viac sa však utvrdzujú v tom, že vyššie hladiny vitamínu D sú spojené s vyššími pohybovými schopnosťami. Zistenia prispievajú k domnienke, ba až dogme, že vitamín D hrá úlohu v zdraví srdca, zvyšuje výkonnostnú kapacitu a zrejme znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Predchádzajúce štúdie zistili, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú vyššiu hladinu vitamínu D. V tejto štúdii sa skúmala súvislosť medzi hladinami vitamínu D a celkovou kardiorespiračnou zdatnosťou, resp. ako dobre funguje vaše telo počas cvičenia. Kardiorespiračná zdatnosť sa najlepšie meria maximálnym množstvom kyslíka, ktorý spotrebujete počas cvičenia. Toto číslo predstavuje obraz o tom, ako efektívne vaše pľúca a srdce spolupracujú počas cvičenia pri prenose kyslíka do svalov. Ľudia s vyšším kardiovaskulárnym zdravím môžu cvičiť dlhšie a dôraznejšie. To znamená, že môžu mať aj vyššie celkové zdravie, kvalitu života a dĺžku života v porovnaní s jedincami s nižším kardiorespiračným zdravím.

Vedci skúmali takmer 2 000 jedincov vo veku od 20 do 49 rokov. Celoštátna štúdia, ktorá sa uskutočnila v rokoch 2001 až 2004, porovnávala hladiny vitamínu D v krvi každého účastníka s kardiorespiračnou zdatnosťou, ktorá sa merala testom na bežiacom páse. Účastníci boli potom rozdelení do štyroch rovnakých skupín na základe výšky hladiny vitamínu D. Kardiorespiračná zdatnosť u hornej štvrtiny jedincov bola 4,3krát vyššia ako u ľudí v dolnej štvrtine. Dokonca aj po prispôsobení faktorov, ktoré môžu tento vzťah ovplyvniť – napríklad vek, pohlavie, rasa, index telesnej hmotnosti, hypertenzia, cukrovka a fajčenie, mala najvyššia štvrtina účastníkov stále kardiorespiračnú zdatnosť 2,9-krát vyššiu ako ľudia v dolnej časti.

To naznačuje, že postupné zvyšovanie vitamínu D sa rovná ekvivalentnému zlepšeniu vašej pohybovej kapacity.

 

 

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

  Vzdelávaj sa aj naďalej

  Chudnutie a vitamín D

  Chudnutie a vitamín D

  Ľudia s nadváhou mávajú nedostatok vitamínu D v krvi Štúdie naznačujú, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vyšším množstvom tuku v tele majú obvykle v krvi...

  prečítajte si viac
  Vitamín D a vegánstvo

  Vitamín D a vegánstvo

  Ak ste vegánom, môže byť náročné prijať každý deň dostatok vitamínu D. Mnohé z potravín s najvyšším obsahom vitamínu D, ako napríklad losos, vaječné žĺtky a sardinky, nie sú...

  prečítajte si viac
  Zdieľať