Nedostatok vitamínu D u tínedžerov

Tínedžeri potrebujú vitamín D, aby mnoho procesov v tele fungovalo efektívne. Je potrebný pri vstrebávaní a využívaní vápnika a fosforu, kľúčových živín pri udržiavaní normálnych kostí a zubov. Vitamín D je tiež potrebný pre normálnu funkciu imunitného systému. Normálne fungujúci imunitný systém nás chráni pred infekciami.

Tínedžeri tiež potrebujú vitamín D pre normálne fungovanie svojich svalov. Svaly potrebujú správnu výživu počas dospievania. Dospievajúce roky môžu byť tiež obdobím, keď človek vážne uvažuje o športe a cvičením sa začína seriózne cvičiť v zvolenom odbore, čo znamená, že svaly potrebujú maximálnu podporu.

nedostatok-vitaminu-d-u-tinedzerov

Podľa odbornej publikácie Slnečný vitamín napísanej prof. Miroslavom Šašinkom a doc. Katarínou Furkovou sa v súbore slovenských detí nedostatok D vitamínu zistil až v 77,7 %! Štúdia v Bostone robená na konci zimného obdobia zistila, že takmer dve tretiny zdravých mladých ľudí malo zníženú koncentráciu vitamínu D. Podobné údaje sú aj z Európy. Na Strednom východe sa závažný nedostatok zistil dokonca až u 84 % žien (chodia zahalené). Výrazný a rýchly pokles hladiny D vitamínu vo všeobecnosti sa pripisuje najmä vzostupu života v mestách (obyvatelia miest majú kratší styk so slnečným žiarením ako farmári a záhradkári na vidieku) a pandémii obezity (časť vitamínu D sa presunie do telesného tuku). Najnižšiu koncentráciu vitamínu D3 z pomedzi ľudí do 50 rokov majú práve tínedžeri.

nedostatok-vitaminu-d-u-tinedzerov

Ak sa pozrieme na to, ako veľká časť tínedžerov trávi svoj čas, veľká väčšina z nich nie je vonku, keď je ich pokožka priamo vystavená slnečnému žiareniu. Mnoho tínedžerov teraz hľadá koníčky, ktoré sú väčšinou vo vnútri, a preto je ich vystavenie slnečnému žiareniu znížené. Je však ľahké tento nedostatok vyplniť viacnásobným vitamínom pre dospievajúcich. DeVit je výživový doplnok s obsahom vitamínu D3 v prírodnej forme, ktorý je vďaka svojmu presnému a efektívnemu dávkovaniu vhodný pre všetky vekové kategórie.

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

Vzdelávaj sa aj naďalej

Jedálniček mladých ľudí

Jedálniček mladých ľudí

Dnešná mládež žije príliš rýchlo. Na "nepodstatné veci" nemá čas. Sadnúť si za stôl a v pokoji sa najesť? To by prišli o vzácne minúty, ktoré môžu stráviť v spoločnosti...

prečítajte si viac
Imunita mladých ľudí

Imunita mladých ľudí

Jeseň je obdobím, keď deti nastupujú do škôlky či školy a zároveň aj obdobím zvýšeného výskytu viróz a rôznych bakteriálnych infekcií. Dovtedy zdravé dieťa, ktoré sa pohybovalo...

prečítajte si viac
Zdieľať