Nedostatok vitamínu D u tínedžerov

Tínedžeri potrebujú vitamín D, aby mnoho procesov v tele fungovalo efektívne. Je potrebný pri vstrebávaní a využívaní vápnika a fosforu, kľúčových živín pri udržiavaní normálnych kostí a zubov. Vitamín D je tiež potrebný pre normálnu funkciu imunitného systému. Normálne fungujúci imunitný systém nás chráni pred infekciami.

Tínedžeri tiež potrebujú vitamín D pre normálne fungovanie svojich svalov. Svaly potrebujú správnu výživu počas dospievania. Dospievajúce roky môžu byť tiež obdobím, keď človek vážne uvažuje o športe a cvičením sa začína seriózne cvičiť v zvolenom odbore, čo znamená, že svaly potrebujú maximálnu podporu.

nedostatok-vitaminu-d-u-tinedzerov

Podľa odbornej publikácie Slnečný vitamín napísanej prof. Miroslavom Šašinkom a doc. Katarínou Furkovou sa v súbore slovenských detí nedostatok D vitamínu zistil až v 77,7 %! Štúdia v Bostone robená na konci zimného obdobia zistila, že takmer dve tretiny zdravých mladých ľudí malo zníženú koncentráciu vitamínu D. Podobné údaje sú aj z Európy. Na Strednom východe sa závažný nedostatok zistil dokonca až u 84 % žien (chodia zahalené). Výrazný a rýchly pokles hladiny D vitamínu vo všeobecnosti sa pripisuje najmä vzostupu života v mestách (obyvatelia miest majú kratší styk so slnečným žiarením ako farmári a záhradkári na vidieku) a pandémii obezity (časť vitamínu D sa presunie do telesného tuku). Najnižšiu koncentráciu vitamínu D3 z pomedzi ľudí do 50 rokov majú práve tínedžeri.

nedostatok-vitaminu-d-u-tinedzerov

Ak sa pozrieme na to, ako veľká časť tínedžerov trávi svoj čas, veľká väčšina z nich nie je vonku, keď je ich pokožka priamo vystavená slnečnému žiareniu. Mnoho tínedžerov teraz hľadá koníčky, ktoré sú väčšinou vo vnútri, a preto je ich vystavenie slnečnému žiareniu znížené. Je však ľahké tento nedostatok vyplniť viacnásobným vitamínom pre dospievajúcich. DeVit je výživový doplnok s obsahom vitamínu D3 v prírodnej forme, ktorý je vďaka svojmu presnému a efektívnemu dávkovaniu vhodný pre všetky vekové kategórie.

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

  Vzdelávaj sa aj naďalej

  Chudnutie a vitamín D

  Chudnutie a vitamín D

  Ľudia s nadváhou mávajú nedostatok vitamínu D v krvi Štúdie naznačujú, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vyšším množstvom tuku v tele majú obvykle v krvi...

  prečítajte si viac
  Vitamín D a vegánstvo

  Vitamín D a vegánstvo

  Ak ste vegánom, môže byť náročné prijať každý deň dostatok vitamínu D. Mnohé z potravín s najvyšším obsahom vitamínu D, ako napríklad losos, vaječné žĺtky a sardinky, nie sú...

  prečítajte si viac
  Zdieľať