Aj dojčeným deťom treba dopĺňať vitamín D3

Mnoho dojčených detí nemá dostatok vitamínu D, pretože ich matky nepovažujú za potrebné dopĺňať im ho v kvapkách. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnili výskumníci z kliniky Mayo v Rochesteri v americkom štáte Minnesota, ako uviedol spravodajský portál Fox News.

Pediatri odporúčajú výlučné dojčenie najmenej do šiestich mesiacov veku dieťaťa, pretože vďaka výžive dieťaťa materským mliekom sa redukuje napríklad riziko respiračných infekcií a infekcií uší, ako aj výskytu syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa, alergií, detskej obezity a cukrovky.

Materské mlieko ale zväčša neobsahuje dostatok vitamínu D, ktorý
napomáha dojčatám napríklad pri vývoji zdravých kostí. Americká pediatrická akadémia odporúča dojčiacim matkám denne podávať deťom 400 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu D. Alternatívou by bolo, ak by dojčiace matky denne prijali 4 000 až 6 000 IU vitamínu D v doplnku, vďaka čomu by zabezpečili dostatočný príjem tohto vitamínu D dojčenému dieťaťu bez potreby jeho dopĺňania kvapkami.

Len 55 percent matiek podávalo deťom vitamín D

Výskumný tím vyšetril 184 dojčiacich matiek, vrátane 44 matiek, ktoré okrem materského mlieka kŕmili deti aj prídavkom umelého mlieka. Celkovo iba 55 percent žien uviedlo, že deťom podávali vitamín D v kvapkách a len 42 percent ho dopĺňalo v odporúčanom množstve. „Mnoho mamičiek si neuvedomovalo potrebu dopĺňania vitamínu D alebo im ho ich lekár neodporučil,“ uviedol vedúci štúdie, výskumný pracovník z kliniky Mayo Dr. Tom Thacher. „Iné verili, že materské mlieko má všetko, čo potrebuje dieťa na výživu.“

Asi 76 percent dojčiacich matiek uviedlo, že užívali vitamín D a väčšina z nich uprednostňuje jeho denné dopĺňanie pred formami, ktoré sa podávajú menej často s dlhším účinkom. Celkovo takmer deväť z desiatich žien uviedlo, že radšej užívajú doplnky samy, než by mali kvapky podávať deťom. Prieskumom sa zistilo, že ženy, ktoré nepodávali deťom vitamín D, tak konali najčastejšie z obáv o ich bezpečnosť.

Rodičov treba vzdelávať

„Z týchto zistení vyplýva potreba vzdelávania rodičov v otázkach užívania vitamínu D a ubezpečenia matiek o význame jeho dopĺňania, ak dojčia, alebo podávania doplnku tohto vitamínu priamo deťom,“ povedala Dr. Lydia Furmanová, výskumníčka z Case Western Reserve University v Clevelande, štát Ohio.

„Dojčené deti budú mať dostatok vitamínu D len vtedy, ak ho budú v potrebnej miere prijímať matky – potom ho bude dostatok v materskom mlieku – alebo keď sa im bude
dopĺňať priamo.“

Niektoré prípravky umelej dojčenskej výživy môžu obsahovať určité množstvo vitamínu D, no biologická dostupnosť a využiteľnosť v organizme je výrazne nižšia ako u olejových suspenzií. Deti, ktoré sú plne dojčené alebo sa im pri dojčení podáva aj iné ako materské
mlieko, potrebujú dopĺňať vitamín D priamo alebo prostredníctvom materského mlieka matky, ktorá užíva výživový doplnok vitamínu D.

Nedostatok vitamínu D môže u dojčiat zapríčiniť krivicu, mäknutie kostí, záchvaty v dôsledku nízkej hladiny vápnika alebo dokonca srdcové zlyhanie. Hoci dospelí môžu získať určité množstvo vitamínu D zo slnečného žiarenia, bábätká sa neodporúča vystavovať priamemu slnku. Preto nevyhnutne potrebujú vitamín D dopĺňať.

0 komentárov

Štúdium do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky o vitamíne D, napíšte nám svoju adresu a my Vám jeden krát mesačne pošleme newsletter so zaujímavými informáciami.

  Vzdelávaj sa aj naďalej

  Chudnutie a vitamín D

  Chudnutie a vitamín D

  Ľudia s nadváhou mávajú nedostatok vitamínu D v krvi Štúdie naznačujú, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a vyšším množstvom tuku v tele majú obvykle v krvi...

  prečítajte si viac
  Vitamín D a vegánstvo

  Vitamín D a vegánstvo

  Ak ste vegánom, môže byť náročné prijať každý deň dostatok vitamínu D. Mnohé z potravín s najvyšším obsahom vitamínu D, ako napríklad losos, vaječné žĺtky a sardinky, nie sú...

  prečítajte si viac
  Zdieľať